0
Your Cart

Rumový výlet na Jamajku

Rumový výlet na Jamajku

V březnu roku 2024 se vydal náš hlavní alkoholog na jeden z největších karibských ostrovů, aby vám mohl přinést reportáž z této dobrodružné cesty, plné rumu. 

 
Jamajka leží ve Velkých Antilách a jedná se o největší ostrov v Karibiku, kde se mluví anglicky a je třetí největší v regionu.I když zde nežije velký počet obyvatel, cca 3 miliony, ostrov je poměrně rozlehlý, narážíte na zdejší obyvatele úplně všude. Je to díky menším vesničkám, které se táhnou kolem cest.
Hlavní město Kingston, není úplně výkřik moderní architektury. Jedná se spíše o chátrající město, přesto se ho obyvatelé snaží trochu udržovat při životě a udělat pár ostrůvků lepších zítřků pro turisty. Kdo by čekal moderní centrum či historickou část města z pohlednic, bude těžce zklamán. Je vidět, že město vyrostlo na základech bývalého přístavního města Port Royal, které roku 1693 bylo zdevastováno zemětřesením a nemělo úplně top renomé. Prostě jeden velký chaos už tenkrát. A to přetrvalo v určitém ohledu dodnes. Po celém ostrově můžete vidět volně se povalující smetí, hlavně podél hlavních cest. Občas je vidět snaha odpad řešit, svážet, anebo aspoň zapálit. I takováto snaha se cení. 

Turistický ruch se odehrává převážně na severu ostrova,poblíž měst Montego Bay a Ocho Rios. Můžeme zde najít celý „disneyland“ pro turisty hlavně ze severní Ameriky. Zde lze ještě najít iluze karibské krásy a pohádkových prázdnin na bílé pláži s Barbie po boku. Nesmíte ale opustit zdi svého resortu nebo se moc koukat z okének autobusu, když vás zrovna převáží na výlet k přilehlým vodopádům. Je to i docela k pochopení, že milý američtí dobrodruzi na prázdnináchneopouštějí svá místa hotelových resortů a jen si užívají pohody. Ono není moc kam jinam vyrazit. Je zde pár míst, kam je dobré zajet a Jamajku opravdu zažít. Pokud jste fanoušek hor, budou to jistě Blue Mountains na severo-východě anebo dech beroucí Seven Mile Beach poblíž města Negril. Na těchto místech zažijete pravou krásu Karibiku, jak se patří. 

Co se týče jídla nečekejte žádné zázraky.

Všude přítomné kuře, občas ryba. K tomu něco smaženého nebo rýžes fazolemi. Pokud chcete něco místního, tak zkuste zdejší Jam. Jestliže zatoužíte po fast foodu, můžete zaskočit do všude přítomného KFC s jamajským pracovním tempem. Na ostrově se prostě nespěchá. Nikde. Snad jen na silnicích…občas. 

Co ale Jamajku dělá unikátní, je zdejší výroba rumu. Na ostrově se nachází celkem 6 palíren a 2 funkční cukrovary. Zdejší obyvatele pijí místní legendu jménem Wray and Nephew, což je bílý rum o síle 63% ABV. To je zde obvyklá síla rumu. Podobný zvyk jako u nás na Moravě. Nic pod 60% není dost dobrý. Tuto značku můžete vidět vyobrazenou prakticky na každém rohu či na každé pouliční malé hospůdce, co místní provozují. A jejich tu opravdu požehnaně. Víc než kaváren v Karlíně. 
Co hodně překvapí je fakt, že místní pijí s velkou oblibou Campari. Zarazí vás ale i další fakt, že rum, nebo zmiňované Campari, místní nepijí samotné, ale spíše s colou, zázvorovým pivem nebo lokální grepovou limčou. 
 

Firmě Campari zde totiž patří 2 palírny. Ta jedna se jmenuje Appleton Estate, která je bez přerušení nejstarší fungující palírnou na ostrově. Tento skvost můžete najít v Nassau Valley. Mají zde velmi zajímavou tour pro návštěvníky. Datum založení této plantáže se datuje k roku 1655. První zmínky o destilaci se však dochovaly až od roku 1749. Druhá palírna, která patří společnosti Gruppo Campari, je New Yarmuouth, kde se dělá právě rum Wray and Nephew. 

Pokud se zajímáte o výrobu rumu, musíte navštívit zdejší ikonu aromatických neboli high ester, rumů, jménem Hampden Estate. Tato jedinečná palírna vás vezme do minulosti výroby rumu a ukáže, jak se zde rum dělá po mnohoa mnoho let v nepozměněné podobě. Roku 2009 se majitelem destilerie stala rodina Husseyů, a ti dali značce novou tvář a směr. To se však nedotklo postupů výroby. Dech beroucí atmosféra destilerie vás doslova pohltí a zdejší vůněvznikajícího rumu vás odneste do jiného světa. 

Celý ostrov je jeden velký protiklad. Exotická krása se mísí se zdejší chudobou, nepořádkem a kriminalitou.

Turistický sever versus chudinský jih. 

Honosné hotely vedle malých domečků z vlnitého plechu. Jestli by náš alkoholog doporučil navštívit tuto zemi? Jednoznačně. Aby člověk viděl na vlastní oči, jakzdejší lidé žijí a jak se v porovnání s nimi máme ve střední Evropě dobře a nemáme si vlastně na co stěžovat. Poté si uvědomíme, že bychom si měli více vážit věcí, které považujeme za samozřejmé. 

Na zdraví…

P.S. Ya man!

PŘÍPRAVA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *